Przekraczamy granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Euroregion Pradzuad
Przekraczamy granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Euroregion Pradzuad

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

Mas Rymarovsko

Fabryki i obiekty przemysłowe

Młyn wodny u Thiela w Żędowicach

Młyn jest w posiadaniu rodziny Thielów od roku 1864. Jest to jedyny w okolicy młyn tego rodzaju. Chociaż nie spełnia już swoich pierwotnych funkcji, wszystkie maszyny i urządzenia zostały zachowane w oryginalnym stanie. Część zabytkowa młyna dostępna jest dla zwiedzających. Na życzenie możliwe jest pokazowe zademonstrowanie procesu mielenia zboża. W roku 2000 zamontowano turbinę wodną i młyn ma małą elektrownię wodną. Tę przypuszczalną datę potwierdzają m.in. usytuowanie kalenicowe (frontem do drogi), które typowe jest dla wiejskiego budownictwa z początku XIX w; usytuowanie budynku poza zwartą zabudową wiejską oraz posadowienie budynku na fundamencie (fundamenty zaczęto stosować w budownictwie wiejskim od początku XIX w). Przypuszczalnie znajdowała się w nim szkoła, albo plebania. Od 1983 budynek jest własnością Muzeum Wsi Opolskiej, a dzięki przeprowadzonym remontom przystosowany został do celów kulturalno-oświatowych.


Huta Małapanew w Ozimku 

Kiedyś zwana Królewską, jest najstarszym zakładem hutniczym w Polsce, a jednym z najstarszych w Europie, który od momentu swojego powstania działa do dnia dzisiejszego. Minęło już ponad 250 lat od czasu, kiedy na rozlewiskach Małej Panwi, pomiędzy wsiami Krasiejów i Schodnia w powiecie opolskim, zaczęto wytapiać rudę żelaza. Założenia urbanistyczne architektury przemysłowej Ozimka i Jedlic oraz zabytki z nimi związane, które przetrwały do dnia dzisiejszego są unikatem w skali europejskiej.


Most żelazny w Ozimku 

Najstarszy w Europie wiszący most żelazny, wykonany w 1827 r. w Hucie "Małapanew" według projektu inspektora maszynowego Schotteliusa. Wspaniałe dzieło kunsztu inżynierskiego i hutniczego, jakim jest wiszący most o konstrukcji łańcuchowej na rzece Mała Panew. Rozwiązanie techniczne zastosowane przy budowie tej przeprawy było zupełnie nowatorskie i wyprzedzało dotychczasowe dokonania Jak się potem okazało most w Ozimku jest jednym z najstarszych tego typu w świecie, a na pewno najstarszym na stałym lądzie europejskim i posłużył jako wzór przy budowie wielu podobnych przepraw mostowych. Most ten do 1938 r. służył ogólnej komunikacji na trasie Ozimek-Zawadzkie, a do dziś dnia jest w codziennym użytku.

 

Elektrownia wodna w Turawie

Turawa
zapora na Małej Panwi

GPS: 50°44'14"N 18°05'26"E

Około pół kilometra od centrum wsi w górę Panwi znajduje się elektrownia wodna, wkomponowana w wał zapory kamienno-ziemnej. Całość zbudowano w latach 1933-38. Zapora ma postać długiego na ponad 6 km i wysokiego nawet na 13 m wału, umocnionego od strony jeziora potężnymi kamiennymi blokami, zaś od strony zewnętrznej porośnięta jest trawą, a wzdłuż niej biegnie malownicza aleja.
 

 


Kanał hutniczy w Kolonowskie-Zawadzkie

Dawny kanał hutniczy w Kolonowskiem to jeden z najstarszych zabytków przemysłu hutniczego nie tylko w mieście, ale również na Śląsku. Zasadniczym celem jego wytyczenia i budowy był spław drewna do kolonowskiego pieca, a także spiętrzanie wód Małej Panwi. Dziś kanał od dawna już nie jest eksploatowany i został po części zasypany. Na istniejących odcinkach wciąż jednak stanowi malownicze urozmaicenie krajobrazu

Fabryka w Osowcu

Jest to najstarszy tego typu obiekt w Polsce – powstał w latach 1785-90. Początkowo produkowano tu żelazo sztabowe z surówki oraz narzędzia gospodarcze i rolnicze, w czasie II wojny światowej zmieniono jej profil na zbrojeniowy. Obecnie dominuje w fabryce produkcja łańcuchów i odkuwek dla motoryzacji.

 Osowiec
ul. Fabryczna 1
GPS: 50°45'09"N 18°01'35"E

Fabryki i obiekty przemysłowe:

  • Pozostałości dawnej cegielni z poł. XIX w. – Kosice
  • Dawny Młyn na Pruskowskim Potoku – Borowiany
  • Most kolejowy na rzece Libawie – z początku  XX wieku – Zębowice
    • Rogolowiec- Obszar ten to pozostałość po starej osadzie hutniczej założonej przez Filipa Colonnę w 1761r. Huta Regolowiec została założona w 1790r. Upamiętniając jej utworzenie na Regolowcu w 1986r. postawiono obelisk z tablicą upamiętniającą istnienie tego ośrodka hutniczego.
    • Most graniczny w Spóroku- Najmniejsza wieś w gminie szczyci się niezwykle zajmującą i skomplikowaną historią. Założona wśród lasów, które okazały się tak oporne - "spórne" - w karczunku że od tego właśnie faktu przyjęła nazwę wieś. Przez jakiś czas przez Spórok przebiegała granica dwóch powiatów – opolskiego i strzeleckiego. Fakt ten upamiętnia do dziś tzw. most graniczny zlokalizowany przy wylocie wsi, w kierunku na Krasiejów