Przekraczamy granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Euroregion Pradzuad
Przekraczamy granice 2014-2020 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Euroregion Pradzuad

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

Mas Rymarovsko

Spływy kajakowe

Stowarzyszenie LGD „Kraina Dinozaurów” jest jednym z inicjatorów powstania spływu kajakowego Doliną Małej Panwi. Pomysł wykorzystania potencjału rzeki zrodził się na początku działania stowarzyszenia. Dolina Małej Panwi wcześniej nie była wykorzystywana do celów turystyki i rekreacji a w tej chwili jest jedną z głównych atrakcji przyrodniczych i turystycznych regionu. Mała Panew, jedna z najbardziej malowniczych rzek województwa opolskiego, coraz częściej nazywana jest opolską Amazonką. Jako jedna z niewielu w Polsce rzek zachowała swój właściwie nienaruszony, naturalny charakter. Nad brzegami rzeki, szczególnie na odcinku pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem, bardzo dobrze widoczne są ciekawe pozostałości budowli i fortyfikacji z okresu II wojny światowej. Na wyznaczonej staraniem Nadleśnictwa Zawadzkie ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej, prócz przystanków przyrodniczych można zobaczyć ciągnące się tuż przy korycie Małej Panwi okopy i transzeje oraz bardzo dobrze zachowane bunkry, które pełnią teraz funkcję miejsc do obserwacji z ukrycia okolicznej przyrody.

Trzy gminy z rejonu działania LGD (Kolonowskie, Ozimek, Zawadzkie) zrealizowały wspólny projekt budowy przystani kajakowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Aby umożliwić organizację spływów koryto rzeki zostało oczyszczone i uporządkowane w celu poprawy bezpieczeństwa . Dzięki temu zostało przystosowane do organizowania turystyki kajakowej. Przy prowadzeniu tych prac położono szczególny nacisk na jednoczesne zachowanie walorów przyrodniczych doliny tak aby nie zakłócić naturalnego ekosystemu Małej Panwi. W ramach tego projektu zostały również wybudowane przystanie kajakowe z polami biwakowymi, przystanie z progami wodnymi oraz tzw. obejścia. Stanice posiadają deszczochrony, kuchnię polową, parkingi. Na brzegach rzeki powstają znaki informujące, na którym kilometrze znajdują się kajakarze i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę.

Inwestycje te przyczyniły się do powstania firm oferujących profesjonalną obsługę spływów kajakowych, które cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Spływy organizowane są w okresie od wiosny do jesieni kiedy tylko pozwalają na to warunki pogodowe. Poziom wody w tym czasie jest najczęściej niewysoki, Ponad sto meandrów, piaszczyste łachy po obu brzegach, starorzecza oraz przepiękne krajobrazy to prawdziwy raj dla miłośników kajaków. Doświadczeni kajakarze twierdzą, że Mała Panew posiada pewne cechy rzeki górskiej, co jest prawdziwym ewenementem na terenach takich jak Równina Opolska. Dzięki licznym meandrom rzeka płynie wolno - daje to nie tylko możliwość podziwiania przepięknych widoków ale sprawia również, że jest to rozrywka bardzo bezpieczna. W spływach kajakowych biorą udział często całe rodziny, dodatkową atrakcją dla uczestników są imprezy plenerowe organizowane w wyznaczonych do tego miejscach.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Małej Panwi jest spływ kajakiem jedną z czterech tras:

A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna z dużą ilością przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16 km).
B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12 km).
C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka na tym odcinku jest częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15 km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca od kajakarzy wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12 km).

Spływy kajakowe są również okazją do organizowania różnego rodzaju spotkań integracyjnych, firmowych. Co roku LGD „Kraina Dinozaurów” organizuje spływ kajakowy dla mieszkańców gmin członkowskich. W trakcie tego spływu promowane są walory przyrodnicze Doliny Małej Panwi a uczestnicy mają możliwość zapoznania się z działalnością LGD. Przeprowadzane są również konkursy dotyczące znajomości regionu i jego atrakcji turystycznych.

Teren, który swoim zasięgiem obejmuje LGD „Kraina Dinozaurów” coraz częściej poza krasiejowskim JuraParkiem kojarzony jest również ze spływami kajakowymi Doliną Małej Panwi

 

Wynajem kajaków 

„Dzika Chata” ul. Krzywa 7, Staniszcze Małe tel./fax 77 461 18 02, 502 300 790 e-mail: hajduk.g@poczta.fm www.dzikachata.pl Usługi: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa. Na życzenie: zabezpieczenie spływu przez ratowników WOPR. 
 „Talent-Kajaki” - Staniszcze Wielkie tel. 506 176 639, e-mail: biuro@talent-kajaki.pl, www.talent–kajaki.pl Usługi: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Profesjonalny sprzęt: nowe kajaki, kamizelki oraz wodoszczelne etui na dokumenty lub telefon. Bezpłatny dowóz uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu, po spływie możliwość skorzystania z przystani „Amazonka” wyposażonej w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko. 
„Party Kajaki”  ul. Granica 6, Staniszcze Małe tel. 692 544 312, 692 559 756 kajaki@partykajaki.pl,www.partykajaki.pl Usługi: Wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu. 
Spływy kajakowe F.H. „MARK”  ul. Kościelna 2, Staniszcze Wielkie, tel. 662 263 550, e-mail: jagusj@wp.pl Usługi: Wynajem kajaków (wraz z kapokami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
 „Ziaja-Kajaki” - ul. Mickiewicza 6 a, Staniszcze Wielkie tel. + 48 505 055 922,marcin@ziaja.opole.pl,www.ziaja-kajaki.pl Usługi: Wypożyczalnia kajaków wraz z kapokami i wodoszczelnym etui na telefon. Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Własna przystań kajakowa „AMAZONKA”, wyposażona w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko. Bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.
Przystań Turawa
Ogrodowa 6
46-045 Turawa
tel.515 19 18 19   splywykajakoweturawa@gmail.com
 
GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE AGRO -RANCZO
ul. Brzezinki 3 , SCHODNIA

46-040 OZIMEK

18.198722   - dane gps
50.671150

www.agro-ranczo.pl

 MŁYN BOMBELEK

Żędowice ul.Młyńska1

tel.508278177 www.kajakimalapanew.pl

 

PRZYSTAŃ KAJAKOWA NATURA 24

Kolonowskie ul.Ks.Czerwionki 63
tel,669470000 www.przystańnatura24.pl